Vâridat Tercümesi ve Şerhi

-35% Vâridat Tercümesi ve Şerhi

Şeyh Bedreddin
Vâridat'ın, Şeyhülislam Musa Kazım Efendi tarafından Arapça'dan Osmanlı Türkçe'sine tercümesi ile, Muhammed Nûr'ûl Arabî'nin  Arapça kaleme aldığı şerhin Ali Urfî Efendi tarafından yapılan tercümesi bir arada

Hazırlayan: H. Rahmi Yananlı

Fetret dönemi âlim ve mutasavvıflarından Şeyh Bedreddin'in idamla sonuçlanan fırtınalı hayatından hareketle çok çeşitli portreleri çizilmiştir. Bunda yaşadığı karışık dönemin tesiri yanında, eserleri arasında özellikle Vâridat'ın da iyi ve doğru anlaşılamamasının payı büyük. Nitekim Gelibolulu Mustafa Âlî başta olmak üzere son devir Osmanlı müelliflerinin çoğu da onun önemli bir islâm âlimi ve mutasavvıfı olduğu konusunda hemfikirdirler. Nitekim İsmail Hakkı Bursevî'nin kendisinden övgüyle söz ettiği Şeyh Bedreddin'in Vâridat'ı,  adından da anlaşılacağı gibi ilhamların, gönle doğan bilgilerin dile gelmesidir.
Büyüyenay kitaplığına katılacak bu çalışmada Vâridat'ın hem tercümesi hem de şerhi bir araya gelmekte: Şeyhülislam Musa Kazım Efendi tarafından Osmanlı Türkçesine çevrilen Vâridat tercümesi ile Muhammed Nûr'ûl Arabî'nin  Arapça olarak şerh ettiği ve öğrencisi Ali Urfî Efendi tarafından Osmanlı Türkçesine kazandırılan şerhi.
Ana konusu evrenle Allah arasındaki birliğin açıklaması olan eser, Yaratıcıyı ve Yaratılışı anlamanın yollarını hakîmane bir şekilde anlatıyor.

ISBN: 978-605-5166-32-8
248 Sayfa

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
0 Product(s) Sold
  • 35,00TL
  • 22,75TL